7/09/2017

Mistrzowska przygoda .

Emocje powoli opadają.. a więc od początku.

Padła propozycja i postanowiłam przeprowadzić ten eksperyment. Pamiętam jak dziś, gdy po raz pierwszy stanęłam przed nimi w spalskiej hali. Przyznaję.. nie bardzo wierzyłam w powodzenie tej misji. Byłam świeżakiem. Miałam za sobą kilka miesięcy w Pluslidze, pierwsze spotkania z kadrą seniorów i apetyt na więcej. Chyba nie bardzo po drodze były mi wtedy jakiekolwiek młodzieżowe rozgrywki. Opracowany plan ewakuacji po meczu był prosty. Los chciał jednak inaczej.

I to zdziwienie, gdy zobaczyłam stadko buzi, które spotkałam kilka miesięcy wcześniej gdzieś na trybunach hali w Częstochowie czy Memoriale Gawłowskiego w moim rodzinnym Tomaszowie. Na co dzień dzielił nas tylko las i wielka nieświadomość wzajemnego istnienia. Jedna runda wokół boiska, kilka akcji, parę spojrzeń, a dwie godziny później miałam u Pana Leona Bartmana "kontrakt" na kolejne spotkania.


Z każdym kolejnym meczem stawałam się coraz bardziej ich. Porwali mnie charakterną grą, dystansem do siebie, pewnością swoich akcji i niesamowitą atmosferą w zespole. Wiedziałam, że mam do czynienia z wyjątkową drużyną i gdzieś intuicyjnie czułam, że czeka na mnie wielka przygoda, choć niewiele osób na poważnie brało moje wyprawy do spalskiego lasu, gdzie przy pustych trybunach grali młodzi chłopcy, a ja przez 7-8 godzin klęczałam za boiskowymi bandami.


Po pierwszych meczach z moim udziałem COS OPO w Spale zaprosił mnie na podsumowanie minionego sezonu reprezentacyjnego. Odbyła się prezentacja osiągnięć kadetów, a przy okazji odznaczenie seniorów. Dziś mogę przyznać, że kosztem nauki w szkole odbyłam wtedy niezłą lekcję z siatkówki w Spale, haha. Od nieco innej strony mogłam poznać sylwetki chłopaków i poznać historię ich zespołu. Ciekawostką było na przykład to, że ówczesnym kadetom zdarzyło się raz wrócić z mistrzostw bez pucharu. Do tej pory chyba go nie odzyskali.. :) 


Moi rówieśnicy. Myślę, że to też był czynnik, który mnie zatrzymał. Z jednej strony identyfikowałam się z nimi, bo trochę jechaliśmy na jednym wózku. Mieliśmy wspólne pasje i cele, choć w nieco inny sposób je realizowaliśmy. Swoimi sukcesami dodawali mi motywacji do spełniania własnych marzeń. Byliśmy dzieciakami z wielkimi ambicjami i wolą walki o swoje.. z tym, że oni wykrzykiwali to na boisku, a ja kameralnie w sobie. Z drugiej strony mecze w Spale łatały we mnie dziurę, która została po odejściu z gimnazjum. Banda spalskich dzików kubek w kubek przypominała mi moich kolegów z ukochanej klasy sportowej, z której końcem wspólnie nie mogliśmy się pogodzić.


Jak widać męskie towarzystwo chyba od zawsze bardziej mi odpowiadało :) Nie ukrywam jednak, że miałam wielkie kompleksy. Nadal je mam, ale już nie w tak gigantycznym stopniu. Teraz się z tego śmieję, ale rzeczywiście istniała dla mnie bariera. Cóż.. Nie jestem atrakcyjną metr siedemdziesiąt i raczej odbiegam od dziewczyn, z którymi widuje się siatkarzy. Bałam się, że nie zostanę zaakceptowana, a przez swoje uczuciowe podejście do drużyny wyjdę na jakąś maniaczkę. Pewnie dlatego średnio szło mi bycie dziewczyną do pogadania. Po czasie widzę, jak głupie było moje myślenie. W końcu to ludzie tacy sami jak my wszyscy. Z jednymi szybciej, z innymi nieco oporniej, ale na szczęście udało się wejść na właściwe tory :)


Wyjazd na Puchar Polski do Wrocławia był pierwszym wspólnym przystankiem. Takich nóg z galaretki, jak podczas tamtego dnia, nie miałam nigdy. Mecz moich marzeń - PGE Skra Bełchatów, a naprzeciw SMS PZPS Spała. Myślę, że właśnie wtedy po raz pierwszy poza spalskim blaszakiem poczułam w sobie tak wielką dumę z ich powodu. Pisałam o tym TUTAJ. Moje social media regularnie reklamowały sylwetki chłopaków, co wyraźnie procentowało, a miłym efektem ubocznym okazało się coraz częstsze utożsamianie mnie z drużyną.


W przerwie zimowej pognałam dwukrotnie bo Bełchatowa, gdzie rozgrywano turniej w ramach Mistrzostw Polski Juniorów. Z aparatem choć bardziej w odwiedzinach. Miło było móc na większym luzie posiedzieć w hali, większą uwagę poświęcić spalskim kolegom w swoich rodzimych barwach i zamienić z nimi kilka słów poza leśną twierdzą. 


Niedosyt po Wrocławiu przełożyli chwilę potem na rozgrywki pierwszej ligi, które przeszli jak burza i dotarli do ścisłego finału. Wiedzieliśmy, że kończy się pewien etap.. Pobyt rocznika '97 w Spale również. Tłukłam się więc po Polsce na ich mecze, wracałam nad ranem, aby zmienić ubranie i zdać ostatnie egzaminy maturalne. Mówiłam sobie, że jeśli oni dali radę, to ja też sobie ze wszystkim poradzę. O ile ja swoją bitwę wygrałam, finał w Katowicach nie ułożył się po naszej myśli. Na podium kapały łzy, a mi pękało za aparatem serducho.Wiecie co jest dla mnie najgorsze w tym, że jestem fotoreporterem? Słyszę ostatni gwizdek, kończy się mecz, a chłopaki robotę. Uruchamiane są na boisku i trybunach różnorakie emocje. Dzieją się wtedy niezwykłe rzeczy, a ja.. jak stałam, tak nadal stoję z aparatem na nosie i cokolwiek czuję czy widzę, muszę schować to do kieszeni i zrobić relację. Bez osobistych sentymentów. Jak już mogę sobie poskakać, pokrzyczeć, przybić piątkę czy spróbować rzucić się komuś na szyję, okazuje się, że pół drużyny jest w drodze do pokoi, a kibice zdążyli zapiąć pasy w samochodach. Media wychodzą sobie ostatni i nierzadko muszą na chłodno przestudiować raz jeszcze to, co przez kilka godzin rejestrowali. Chłopaki ze Spały stali się dla mnie podwójnym wyzwaniem. Mistrzowie nerwówek i spektakularnych zwrotów akcji. Mistrzowie pomeczowych cieszynek i nietypowych żartów :)


Rozgoryczenie po rozstaniu w Katowicach nie trwało długo. Nikt mnie nie musiał namawiać, aby zaglądać na treningi kadrowe do świeżo upieczonych juniorów. Nowa kategoria wiekowa, skład niezmienny. Podpatrywałam kulisy boiskowych spektakli, uczyłam się siatkówki i poprawiałam sobie humor, pstrykając przy okazji zdjęcia i spędzając czas wśród mega pozytywnych osób. Kilka godzin tłuczenia piłkami, a ja wracałam jak po tygodniowej kuracji antystresowej. Typowa Daria :)


Jak z każdą moją wolną chwilą, tak i z tą, wyszło tak samo. Nie potrafię usiedzieć w miejscu, nawet jeśli cudem w całej tej bieganinie dostaję od życia w stu procentach wolny dzień. Siatkówka okazała się idealną wymówką na wyjazd gdziekolwiek. Po cichu, jak to mam w zwyczaju, z radomską obstawą wgramoliłam się na trybuny hali w Chęcinach. Jeden z serii sparingów przed mistrzostwami Europy trwał. I chociaż nie afiszowałam się ze swoją obecnością, miło było zobaczyć uśmiechy z boiska na wejściu.


Mistrzostwa Europy w Bułgarii przebolałam przed ekranem komputera. Przyznam, że dziwnie ogląda się znajomych ludzi za szkłem. Każdy mecz dobitnie śledziłam zaciskając mocno kciuki. Znikałam wtedy na te kilkadziesiąt minut we własnym pokoju i gryzłam w nerwach paznokcie. Mecz finałowy oglądałam podczas przeprowadzki do nowego mieszkania przed studiami. Postawiłam laptop na środku pokoju i wierciłam się wśród wnoszących pudła ludzi. Chwilę później mieliśmy Mistrzów Europy, a mi pozostało z uśmiechem urządzać swój kąt. O transfery chłopaków z mojego rocznika byłam spokojna. Takiej dojrzałości w grze mógł pozazdrościć im niejeden PlusLigowiec. Wiedziałam, że od dłuższego czasu byli na celowniku i wniosą wiele dobrego na seniorskie boisko. Co chwilę napływały nowinki transferowe, a z każdą kolejną ekscytowałam się coraz bardziej. I tak niemal cały skład trafił pod skrzydła najlepszych klubów w Polsce.

Długo ode mnie nie odpoczęli, bo tuż przed startem sezonu pojawiłam się na turnieju w Kozienicach. Odwiedzałam to miejsce jako mała dziewczynka, także podwójnie miło było się tam pokazać. Po meczach otrzymałam raporty od chłopaków, że wybrane kluby spełniły ich oczekiwania i wszystko ma się ku dobremu. Mogłam wracać :)


Sezon wystartował, a ja wróciłam do Bełchatowa i Spały. Brakowało mi tych miejsc i ludzi, ale mimo wszystko czułam jakiś niedosyt. Skrę od początku odwiedzały nowe kluby spalskich absolwentów, a więc korzystałam z każdej okazji. Wierzcie mi lub nie, ale obecność chłopaków dodawała mi wtedy skrzydeł. Coroczną "inspekcję" hali w Radomiu odbyłam niedługo potem. Poczułam się tam tak dobrze pod każdym możliwym względem, że zostałam na niemal cały sezon. Z pośród wszystkich klubów chłopaków było mi tam najbliżej. W sezonie miałam zawsze dobre połączenie, zapewniony nocleg u rodziny i znajomych na hali z poprzednich sezonów. I chociaż nie raz z pełnym bagażem wybiegałam z uczelni na dworzec, by tłuc się przez kilka kolejnych godzin w rozpadającym się PKS-ie, to zawsze było warto. Choćby dlatego, aby mimo dzielącej siatki, zobaczyć spalską rodzinkę znów razem. Aby samej poczuć się znowu jak kiedyś. Czy tam wrócę? Chciałabym.. ale trochę się pozmieniało.I tak zanim się obejrzałam, minął nam sezon klubowy. Po roku cała familia, ze mną na ogonie, wróciła na stare śmieci do Spały. Bardzo miło było móc znów spędzić z nimi czas, a do tego w miejscu, gdzie wszystko się zaczęło. Po intensywnym sezonie w PlusLidze niesamowicie dojrzeli i połączyli swoje siły w potężny monolit, którym postanowili postawić kropkę nad "i". Ostatnią prostą przed wyjazdem do Czech była seria treningów w Bełchatowie. Tam też na chwilkę zajrzałam.


Pod koniec czerwca w ostatecznym składzie ruszyli podbić świat. Byli faworytami, ale nie chcieli mieć z góry zakładanych medali. Jechali tam walczyć, podczas gdy ja rozgrywałam własne bitwy z egzaminami na uczelni, przez co mój późny przyjazd do Brna. Nie tylko oni planowali te mistrzostwa. Rok knucia przeciwko całemu światu. Jeśli nie drzwiami to oknem. Oni tam dotarli, to i ja dam radę. I dałam :) Co prawda spaliłam niespodziankę, bo przez przypadek przed treningiem znalazłam się pod halą i nie było już jak uciec, ale widocznie tak miało być. Potem było już tylko lepiej.


Półfinał z Brazylią zaliczyłam do najgorszych spotkań w mojej fotograficznej karierze. Szczerze nienawidzę Was chłopaki za ten mecz i nerwy, które na nas wszystkich wtedy zrzuciliście, haha. Rodziny modliły się na trybunach, zagraniczni kibice podskakiwali co akcję z wrażenia, a ja umierałam za bandami chyba ze sto razy. Myślę, że już tamtym starciem wygrali te mistrzostwa. Łzy chłopaków roztopiły i mnie. Jeśli mam być szczera, musiałam obejrzeć powtórkę, bo nic a nic z meczu nie pamiętałam. Całą noc spędziłam wtedy nad zdjęciami. Z nerwów nie mogłam spać, a przygotowując galerię ciężko było mi powstrzymać płacz. Usnęłam dopiero nad ranem z głową na laptopie, który z resztą przed finałem musiałam wyczyścić, bo cała klawiatura pokryta była skrystalizowaną solą z łez.


Finał rządził się swoimi prawami. Byłam jednak dziwnie spokojna. I chociaż chciałam, aby tamta chwila trwała wiecznie, to koniec pewnej przygody zbliżał się nieubłaganie. Chłopaki bawili się z Kubańczykami i bez straty seta zwyciężyli swój czterdziesty ósmy mecz z rzędu zostając Mistrzami Świata. Zrobili to. Zapisali piękne karty w historii. Spełnili nasze wspólne marzenie. Lata ciężkiej pracy i ciągłych wyrzeczeń tych młodych ludzi oraz ich najbliższych zostały nagrodzone. Serducho pękało z dumy!Może to trochę nieracjonalne z mojej strony.. to przywiązanie. Myślę jednak, że coś musi w tym wszystkim być, skoro właśnie oni stanęli mi na drodze i co ważniejsze, że chciałam, aby na niej zostali. Sama byłam zdziwiona, bo chyba nigdy wcześniej nikt mnie tak nie zaczarował. Nawet nie wiecie, ile radości w ciągu tych dwóch lat wniosła w moją codzienność ta drużyna. Oni sami pewnie nie wiedzą. Jedyne co mogłam im zaoferować od siebie to pamiątka na przyszłość w postaci zdjęć, szczere wsparcie i obecność w różnych miejscach, do których zaglądali na starcie swoich karier. Oni mieli siebie, a ja miałam ich. Stali się dla mnie taką drugą rodzinką, pchnęli do walki o samą siebie i swoje marzenia. Moje serducho zawsze gra razem z nimi, chociaż zwykle stoję w ich cieniu. Mają we mnie ogromnego kibica na boisku i w życiu prywatnym. Są dla mnie jak bracia, mimo że na przestrzeni tych dwóch lat przez ludzi z zewnątrz byłam swatana już chyba z każdym z nich, haha. Za takim zespołem można na koniec świata. Są wspaniałymi ludźmi i wartościowymi zawodnikami. Namieszają w polskiej historii jeszcze nie raz. Zasłużyli na wszystko co najlepsze! Wierzę, że przyjdzie taki dzień, gdy spotkamy się w podobnym składzie podczas reprezentacji Polski seniorów.

Dzięki Drużyno! :)

4 komentarze:

 1. Robisz świetne zdjęcia! To naprawde bardzo urocze jak zżyłaś się z chłopakami, a ten post pokazuje, że tak naprawdę są oni zwyczajnym ludźmi z wielkim talentem do grania w siatkę. Życzę Ci więcej takich wspaniałych znajomości i jeszcze więcej tak dobrych zdjęć!!❣:*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ogromnie mi miło! Dziękuję ❤️

   Usuń
 2. Jesteś wielka, podziwiam Cię. Dzięki za tak wspaniałe zdjęcia, które były relacją z przygotowań chłopaków na mistrzostwa i z samych mistrzostw. Płakałam podczas wręczenia medali, widziałam Cię w telewizji jak biegasz z aparatem, robisz zdjecia i pomyślałam że musisz być naprawde twarda żeby się nie rozpłakać. Tak trzymaj i powodzenia

  OdpowiedzUsuń